Ballina / Lajme

Lajme

Lajme
Infosite është portal informativ dhe është dritarja ku ju do të keni mundësi të njiheni me informacione të fushave të ndryshme.

Aksion promovues për pastrimin e Matkës

Asociacioni për mjedis të pastër jetësor ‘Hajde Maqedoni’ sot organizon aksion promovues për pastrim të Matkës, si paralajmërim për aksion nacional për pastrim, që do të mbahet të shtunën në 15 lokacione në 50 komuna nëpër Maqedoni. Me këtë Maqedonia kyçet në aksionin global ‘Let do it world’, e mbështetur nga Parlamenti evropian dhe i zbatuar në 127 vende në …

Lexo më shumë »

Dibra, Zhupa dhe Reka sot që nga mëngjesi pa energji elektrike

Për shkak të kryerjes së disa aktiviteteve nga ana e kompanisë EVN në rrjetin elektrik, sot prej orës 07:00 të mëngjesit rajoni më i gjerë i Dibrës është 12 orë pa furnizim të rrymës elektrike. “Pa energji elektrike prej orës 07:00 e deri në orën 17:00, pa furnizim me energji elektrike do të jenë komuna e Dibrës dhe Qendër Zhupë …

Lexo më shumë »

Vlorë, sekuestrohen drogë, armë dhe municione; 2 të arrestuar

Policia e Vlorës ka sekuestruar 200 kg marijuanë, 2 automatikë dhe 300 fishekë, në një operacion ku u arrestuan edhe dy persona. Të arrestuarit janë 49-vjeçari Çoban Tozaj, banues në fshatin Mallkeq të Vlorës dhe 24-vjeçari Mateos Bregu, banues në fshatin Kocul të Vlorës. Policia e Vlorës në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative, gjatë ndjekjes së autorëve ka …

Lexo më shumë »

Një i lënduar rëndë në rrugën Prishtinë – Podujevë

Në një aksident një person është lënduar rëndë, ndërsa disa të tjerët kanë marrë lëndime të lehta në orët e mëngjesit ë sotëm. Aksidenti ka ndodhur në magjistralen Prishtinë – Podujevë, saktësisht në fshatin Lluzhan. Personat e lënduar janë dërguar në Qendrën Emergjente në QKUK. Policia ka dalë në vendin e ngjarjes dhe ka nisur hetimet. /Koha/

Lexo më shumë »

Blushi largohet nga PS: Në Shqipëri duhen pastruar partitë që të pastrohen kazanët”

Deputeti Ben Blushi ka vendosur që, duke kundërshtuar ligjin e mbetjeve të miratuar nga maxhoranca, të zyrtarizojë edhe largimin e tij nga Partia Socialiste. Në një letër publikuar sot nga gazeta “Panorama” Blushi analizon pasojat e ligjit të mbetjeve dhe pse largohet. Blushi e mbyll letrën publike duke shkruar “Kam vendosur të dal përfundimisht që aty për të kuptuar atë …

Lexo më shumë »

Deklarata shokuese e luftëtarit të ISIS: U shpërbleva me tri gra, pasi spiunova vëllain tim (Video)

Një luftëtar i grupit terrorist “Shteti Islamik,” Abu Al -Mughaira Al-Muhajer, i cili u kap në Aleppo, ka folur në një intervistë televizive për mënyrën se si funksionon ISIS. Intervista është përqendruar më tepër tek skllavet e seksit, ndërsa Al-Muhajer ka thënë se ishte e zakonshme që luftëtarët të shpërbleheshin me gra, si dhurata. Ai gjithashtu ka përmendur edhe rastin …

Lexo më shumë »

Mediat italiane – “Në Tiranë arrestohet mjeku rus, klinika e tij merrej me trafik organesh”

Media italiane RaiNews informon se është arrestuar në Tiranë mjeku rus Boris Wofman, administrator i një klinike klandestine mjekësore në Kosovë, e dyshuar se merrej me transplatimin ilegal të organeve njerëzore e shitjen e tyre në tregun e zi në të gjithë botën. Boris Wolfman, i datëlindjes 1984 ka lindur në Ukrainë dhe është mbajtës i dy nënshtetësive ruse e …

Lexo më shumë »

Qeveria miraton projektligjin për liritë fetare në Kosovë

Qeveria e Kosovës, në mbledhjen e sotme, ka miratuar projektligjin për liritë fetare në Kosovë. Zëvendëskryeministri, Hajredin Kuçi tha se qëllim i këtij projektligji është që të rregullohet statusi i  Bashkësive fetare, të cilave do tu pranohet statusi juridik. “Kosova do të respektojë bashkësitë fetare duke i njohur përfaqësuesit e tyre. Por gjithmonë duke e ruajtur shtetin laik. Ky projektligj nuk …

Lexo më shumë »

Anija e eksploruesit të njohur ngrihet në sipërfaqe pas 85 vitesh

Një anije që dikur i përkiste eksploruesit të famshëm norvegjez, Roald Amundsen, është rikuperuar pas gati një shekull e zhytyr në thellësitë e akullta të Cambridge Bay në Kanada. The Maud ishte një nga tre anijet e ndërtuara për ekspedita të Amundsen, të cilat sot janë të shfaqura në muzeumin Fram në Oslo të Norvegjisë. Pas gjashtë viteve punë, ekipi …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co